Kommenteeri

Kuidas valida raamatupidamisbürood?

Hea raamatupidaja on kulda väärt strateegilise tähtusega partner. Pakkujaid on palju ja õige valimine võib olla päris keerukas. Mida peaks aga valimisel arvesse võtma?
Ettevõtet luues jagunevad õnnelikud ja ootusärevad omanikud erinevatesse gruppidesse. 
Esimene grupp alustab rõõmsalt tegevust ja otsustab alguses ise tegeleda raamatupidamisega. Teine grupp ettevõtjaid
on aga juba ettevõtet luues otsustanud, et kohe tuleb leida raamatupidaja. Üks variant ei ole teisest halvem - kõik sõltub asjaoludest.
Lõpuks aga teevad kõik hea või veel parema raamatupidajaga koostööd. Siin kirjutises keskendun enam väikefirmadele,
kes otsivad endale koostööpartnerit.


Kuidas leida endale see kõige parem raamatupidaja?


Kõigepealt peaks läbi mõtlema mida raamatupidajalt vaja on. Tellida võib erinevaid teenuseid.

  • Raamatupidamise täisteenus - raamatupidaja teeb kõike ise. Koostab ja saadab müügiarveid, ajab taga kadunud ostuarveid, peab palgaarvestust, tegeleb haiguslehtedega jne.
  • Osaline teenus - kliendi ja raamatupidaja vahel on kokku lepitud tööjaotus. Näiteks sisestab klient ise müügiarved, koostab programmis palgalehed. See on võimalikuks muutunud tänu veebipõhistele programmidele. 
  • Deklaratsioonide esitamine - klient teeb ise kogu raamatupidamise, kuid soovib tellida  vaid näiteks TSD ja KMD esitamise.
  • Aastaaruande koostamine - klient on teinud jällegi kogu jooksva raamatupidamise, kuid ei saa/ei taha/ei oska tegeleda majandusaasta aruande esitamisega. 
  • Konsultatsioonid - klient teeb jällegi kõik ise, kuid vajab vahepeal kedagi, kes "kätt hoiaks".
Seega, variante on palju. Kui see küsimus on otsustatud, siis tuleks hakata orienteeruma turul, kus on palju pakkujaid, kes esmapilgul võivad erineda vaid kodulehe kujunduse poolest.

Sobivate pakkujate sõelumiseks võiks aga mõelda paar punkti peale.


  • Suur või väike raamatupidamisfirma - see oleneb nii äri iseloomust kui ka isiklikust eelistusest. Suurel firmal on kindlasti rohkem erinevaid kogemusi. Ka suurtes haiglates töötavad arstid on näinud rohkem  juhtumeid kui väikses haiglas töötavad. Väiksemas firmas aga võib klient tunda ennast oodatumalt ja vajadusel saab mõni asi ka väljaspool tööaega korda aetud.
  • Vastutuskindlustus - raamatupidamine on alati seotud riskiga. Inimene võib olla väga hoolikas, kuid keegi ei ole kunagi kaitstud vigade eest. Mõni pisike viga võib aga minna kliendile kalliks maksma. Rahalise kahju ärahoidmiseks tasuks tähele panna, kas raamatupidamisfirmal on olemas vastutuskindlustus.
  • Raamatupidamisbüroo töötajate haridus ja kogemus - jällegi, mida keerukamad tehingud, seda enam tuleb jälgida, millise kogemuse ja koolitusega töötajad on. 
  • Hind - milline hinnavahemik on sobiv. Siin aga ei tohiks esialgu piire väga jäigalt paika seada. Võib juhtuda, et paarkümmend eurot kallim kuutasu võib ennast kuhjaga ära tasuda. Kõige odavamat ei maksa ka alati püüda. Kui raamatupidaja küsib nelja tunni töö eest 40 eurot, siis peaksid häirekellad lööma hakkama. Kas inimene ei oska väärtustada ennast, sest ei usu endasse (äkki siis ta ei olegi nii hea) või ei plaanigi eriti aega kulutada (nelja tunni asemel kulub näiteks üks tund).
Kui on potentsiaalsed pakkujad välja valitud, siis võiks juba esmases kirjas/telefonikõnes/sõnumis välja tuua ka arvatav teenuse iseloom ja maht. Nii saab kohe juba sisukamaid vastuseid ja hoitakse aega kokku nii endal kui ka raamatupidamisfirmal. Edasise kontakti käigus saab alati muuta töömahtu, küsida küsimusi ja miks mitte ka esitada omapoolne hinnanägemus.  Kuna raamatupidamisteenus on oma olemuselt rätsepatöö, siis ei tasu alati kodulehel olevate hindade põhjal otsust teha.

Kui eelpool toodud punktide järgi on sobiv pakkuja leitud, tuleks läbi mõelda veel üks väga tähtis asi. Kas raamatupidaja kui inimene on meeldiv? Kui ikka suhtlusstiil ei sobi, juba esimestest kirjadest tekib arusaamatusi, siis tasuks mõelda teiste variantide peale. Kui inimesed sobivad, siis on pikaajalisele ja meeldivale koostööle juba hea alus pandud.


Ehk varu aega ja võta rahulikult. Õige leidmine võib võtta aega, kuid ootamine tasub ennast kuhjaga ära.

Laura Sults

Lisa kommentaar

Email again: